Нецензурна лексика в Україні карається законом: розповідаємо, як саме та як відучитися вживати лайку

Важливо знати
Іванна Кульбіда

Іванна Кульбіда

Редакторка стрічки новин

Як відучити себе лаятися
Лайка в мові. Фото: колаж Хочу!

Лайку можна почути у будь-якому місці від дорослих та, що дуже прикро - від дітей

Хоча українська мова має безліч красивих слів ненормативна лексика давно і міцно увійшла у наше життя. Іноді люди можуть використовувати її навіть для висловлювання позитивних емоцій, хоча зараз більшість лайливих слів лунають у бік “хорошого сусіда”.

Люди розучилися говорити без нецензурних слів. Вони використовують їх за звичкою, на автоматі, навіть не помічаючи цього. Як відфільтрувати свою солов’їну і навчитися не вживати “міцних” слів, радить vseosvita.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Related video

Були проведені дослідження, в яких взяли участь 2079 осіб різного віку. Вони виявили, що дев’ять із десяти українців знають лайливі слова, зазвичай чують їх на вулиці, в робочих колективах, у колі друзів та знайомих і майже половина відверто зізналася, що вживають їх у розмові, особливо сильна половина людства.

Навіщо люди лаються

Часто таким чином люди виявляють свою злість, лаючись вони звільняються від емоцій. Якщо “міцне слівце” вживає жінка - вона намагається принизити чоловіка.

Лайливі слова, вимовлені в критичні моменти, збільшують рівень адреналіну в крові, підвищують больовий поріг і притупляють страх.

Мат може принизити і образити. Лайливі слова заряджені негативом, вони “ріжуть” вуха та швидко запам’ятовуються дітьми.

Як навчитися не лаятися

  • Заведіть скарбничку і кидайте туди певну суму, коли вживаєте погане слово.

  • Займайтеся самоконтролем. Намагайтеся підібрати для заміни нейтральні слова.

  • Випишіть лайливі слова від яких хочете позбутися і пошукайте відповідну заміну у словнику.

  • Перед тим, як сказати лайливе слово - наберіть повітря і порахуйте до 10.

  • Міняйте оточення. Якщо поряд з вами не буде людей, які постійно лаються, з часом ви відмовитеся від використання у мові матів.

Чи існує покарання за лайку

Згідно з кодексом України про адміністративні правопорушення, а саме статті 173- “Дрібне хуліганство”:

Дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян, - тягне за собою накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, а в разі, якщо за обставинами справи, з урахуванням особи порушника, застосування цих заходів буде визнано недостатнім, - адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Раніше ми розповідали, хто має платити за розбитий посуд у кафе чи ресторані. Адже більшість людей не знають свої права.