Як з’явилося ім’я по батькові та чому європейці його не використовують?

Важливо знати
Іванна Кульбіда

Іванна Кульбіда

Редакторка стрічки новин

Коли почали використовувати ім'я по батькові
Дівчина українка. Фото: freepik

Чому українці мають по батькові, а у інших країнах це не розповсюджено

Громадяни у країнах колишнього СРСР практично всі володіють ім'ям по батькові. А у і Європі та США використовується лише ім’я та прізвище. Колись з прізвища можна було дізнатися про належність до заможного багатого роду.

За словами істориків, спочатку Київських князів з дому Рюрика називали виключно на ім'я, а з розширенням роду та появою інших князівств з’явилися князі з ідентичними іменами, пише zbruc.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Related video

Звичай називатися “по батькові” - не запозичений, а виник саме в Україні ще в Київській Русі, і згодом став звичаєм усіх слов'яно-руських племен. Звичай був викликаний потребою розрізняти назви людей, що мали однакові імена.

Наша форма називання “по батькові” має ту особливість, що вона придбала собі спеціальну граматичну форму з кінцівками: “ович”, “йович”, “івна”. Наприклад: Іванович, Матвійович, Павлівна. Такий звичай був виявом ввічливості, сердечності, пошани.

З часом називання “по батькові” переходить з поодиноких осіб на групи людей тої самої родини чи роду. Особливо, якщо в давній громаді чи племені хтось чимось прославився.

Прізвища, у сучасному розумінні цього слова, з'явилися лише у X столітті. Багато хто спочатку був по батькові і пішов від прізвиська родоначальника сім'ї. З поширенням прізвищ у Європі ім'я по батькові стали не потрібні.

Іспанці та португальці, зациклені на своєму благородному походженні та патріотизмі, брали 2 прізвища (батьківське та материнське) та 2 імені (одне особисте, інше церковне).

У Великій Британії та США також немає по батькові. Замість них використовується"середнє" або "друге" ім'я, яке дають на честь якогось родича, священника чи іншої значущій сім'ї людини.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Раніше ми розповідали за якими прізвищами у давнину ховалися позашлюбні діти. Для дітей, котрі народилися поза шлюбом давали особливі прізвища.