Японська концепція Ікігай: 8 простих кроків до задоволення життям

Особистісний розвиток
Богдана Карц

Богдана Карц

Головна редакторка

Учому секрет японської філософії Ікігай. Фото: westwing.pl
Учому секрет японської філософії Ікігай. Фото: westwing.pl

Ділимося секретами, які допоможуть віднайти баланс у житті ⚖️

Ікігай (у перекладі з яп. 生 き 甲 斐 — “сенс життя”) — японське поняття, що означає відчуття власного призначення в житті. Раніше ми розповідали про базові ритуали для щасливого та довгого життя. Тепер же поділимося з вами знаннями про більш “просунути” рівень Ікігай, який допоможе віднайти баланс та почати отримувати задоволення від життя.

Мирослава Марченко — унікальна для України сертифікована Ікігай-коуч, авторка методики саморозвитку Ікігай life plan, співзасновниця Ікігай Академії та одна з двох українок, які були запрошені на навчання з Ікігай до Японії. Ексклюзивно для Hochu.ua вона розкрила деякі секрети цієї простої філософії, яку, на її думку, варто почати викладати у школі! 😉

Мирослава Марченко - сертифікована Ікігай-коуч
Мирослава Марченко. Фото: instagram.comikigai_myroslava_marchenko
Related video
ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

🔷 🔷 🔷

Ікігай — це життєва філософія, яка включає щоденні ритуали, життя за своїми цінностями, побудову близьких стосунків і досягнення мети з відчуттям натхнення та енергії.

Зараз багато з нас втратило свої опори, віру в майбутнє та чіткі плани. Більшість українців відчуває невизначеність, розпач, страх і має питання: "Що робити?".

Знання про Ікігай не позбавлять нас від тривоги чи стресу, але якщо почати шукати джерела радості й сенсу в щоденному житті та практикувати Ікігай як стиль життя, ми зможемо залишити менше місця для депресії.

Японці кажуть, що Ікігай — це причина вставати кожного ранку, радіти простим моментам і знаходити сенс у повсякденності. Це поняття, яке активно вивчається в університетах Японії, допомагає нам краще розуміти себе й насолоджуватися життям тут і зараз.

За дослідженням Міеко Камія, яку називають “Мати Ікігай”, для життя в стані Ікігай, в стані насолоджування життям, потрібно задовольнити 8 важливих потреб. Розуміння цих потреб і робота над ними може кардинально змінити ваше життя, перетворивши кожен день у щось цінне та особливе.

Подивіться на ці потреби та одразу проскануйте себе, яка потреба у вас не закрита? Що можна/ треба додати, щоб підсилити наповненість життя?

№1. Задоволення життям

Перша і найголовніша потреба — це відчувати задоволення від життя. Це означає, що треба насолоджуватися кожним моментом, навіть найпростішими речами: смак улюбленої кави, ранкове сонце або тепло обіймів близьких. Навчіться цінувати дрібниці, хваліть себе за досягнення і пам'ятайте, що ваше життя вже прекрасне, навіть у складні часи.

Як цього досягти? Зробіть ранкові ритуали приємною традицією, ведіть щоденник вдячності, частіше хваліть себе, плануйте час для улюблених занять і подорожей. Життя почне відповідати вам взаємністю.

Завдання: Щовечора записуйте 3 речі, за які ви вдячні сьогодні. Це допоможе звернути увагу на позитив у повсякденному житті.

№2. Зміни та зростання

Зміни — це рушій прогресу. Важливо постійно розвиватися: освоювати нові навички, пробувати нові хобі, подорожувати та експериментувати. Зростання — це невід'ємна частина Ікігай, і тільки зміни дозволяють нам рухатися вперед.

Як цього досягти? Вивчайте щось нове, пробуйте нові напрямки, розвивайтеся в тих сферах, які давно вас цікавили.

Практичне завдання: Оберіть нову активність, яку ви давно хотіли спробувати, і зробіть перший крок уже сьогодні. Якщо не зараз, то коли?

№3. Яскраве майбутнє

Віра у яскраве майбутнє дає сили долати будь-які труднощі. Коли у вас є надія на краще, навіть найскладніші моменти стають легшими. 

Як цього досягти? Створіть собі ментальну картинку майбутніх приємних подій: плануйте маленькі подорожі, зустрічі з друзями чи родиною, ставте цілі.

Практичне завдання: Напишіть список того, чого ви з нетерпінням чекаєте у найближчі кілька місяців. Це може бути щось велике або навіть дрібне, але важливе для вас. Наш мозок працює так, що свідоме очікування цієї події буде додавати смаку кожному дню. 

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

№4. Резонанс з оточенням

Людина, яка живе в стані Ікігай, відчуває себе потрібною для інших. Це можуть бути близькі люди, друзі або колеги. Справжнє щастя приходить, коли ви бачите, що ваше життя впливає на інших і ви приносите користь.

Як цього досягти? Створіть або приєднайтеся до групи, яка підтримуватиме ваші прагнення, спілкуйтеся з людьми, які розуміють вас.

Практичне завдання: Подумайте, кому ви можете допомогти або як можете підтримати оточуючих. Це може бути проста розмова, порада або навіть невеликий жест уваги. Свідомо плануйте такі дії, експериментально доведено, що ми відчуваємо набагато більше позитивних емоцій, коли робимо щось приємне для інших, ніж для себе. 

№5. Свобода

Свобода — це те, що допомагає нам відчувати себе справжніми. Свобода, як повітря, ми відчуваємо її недостачу саме коли її немає. Важливо мати можливість вибору, діяти так, як ви вважаєте за потрібне, і не відчувати обмежень. Навіть у складних умовах, ми можемо знаходити способи проявити свою свободу.

Як цього досягти? Подумайте, які свободи для вас важливі, і як ви можете їх досягти.

Практичне завдання: Визначте одну сферу у вашому житті, де ви відчуваєте обмеження. Що можна зробити, щоб це змінити? Дійте, від того де ви зараз до того, де ви хочете бути - вас відділяють лише ваші дії!

№6. Самореалізація

Самореалізація — це ключ до справжнього Ікігай. Знайти своє місце у світі, займатися тим, що приносить задоволення і в чому ви справді хороші — це основа щасливого життя. Можливо, ви ще не знаєте, чим саме хочете займатися, але шлях до цього відкритий.

Як цього досягти? Знайдіть те, що вам подобається робити, і розвивайте свої здібності в цьому напрямку.

Практичне завдання: Зробіть маленьку вправу: візьміть аркуш та випишіть все, що тільки згадаєте, відповідаючи на ці чотири питання:

  1. Що ви любите робити найбільше?

  2. Що ви робите найкраще?

  3. Що потрібно людям з того, що ви вмієте робити?

  4. За що люди готові платити вам гроші?

Діяльність, яка з'явиться у всіх колонках, можливо, і є вашим Ікігай у самореалізації.

№7. Значення та цінність

Кожен з нас має потребу відчувати, що наше життя має значення. Важливо усвідомити свою цінність і вплив на оточення. Ваші вчинки, навіть найменші, можуть змінювати світ довкола вас.

Як цього досягти? Знайдіть свою "велику ідею" на життя, відповідайте на питання: для чого я живу, кому потрібна моя робота, хто мене надихає?

Практичне завдання: Порефлексуйте та запишіть відповіді на питання:

  • Для чого ви живете?

  • Що приносить вам найбільше відчуття сенсу?

  • Яка ваша унікальна життєва місія?

№8. Мета

Остання, але не менш важлива потреба — це наявність мети. Авжеж, це не новина, ви не раз чули, мета рухає нас, надає енергії, Мієко Камія казала:  “Якщо я б мала описати людину, яка відчуває Ікігай це людина, що живе з почуттям мети”.

Наш мозок може досягти будь-якої мети, при певних кроках, але і тут важливо кайфувати на шляху до неї. Це прямо правило життя в Ікігай. Є така статистика що тільки 8% людей досягають своєї мети, це означає що якщо не насолоджуватись шляхом, то час буде змарнований.

Як цього досягти? Ставте перед собою реалістичні цілі, працюйте над ними з любов’ю і натхненням, насолоджуйтесь кожним рухом до мети.

Практичне завдання: Створіть матрицю своїх цілей: від маленьких на кожен день до великих на життя. Щоразу, коли ви будете відмічати чергове досягнення, мозок відчуватиме тотальний Ікігай.

Дуже круто, якщо ви зможете задовольнити всі 8 потреб, але навіть 6-7 вже змінять ваше життя на краще! ✨

Пам'ятайте, що Ікігай — це не про швидке щастя, а про довгий і приємний шлях до внутрішньої гармонії. Це про вміння насолоджуватися навіть маленькими змінами та відкриттями. Якщо ви зможете поступово задовольняти ці 8 потреб, ваше життя стане радіснішим, легшим і наповненим сенсом. Все, що потрібно — зробити перший крок на цьому шляху до свого життя з Ікігай!

🔷 🔷 🔷

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Раніше ми також розповідали про 6 непомітних звичок, які не дають нам досягнути успіху у житті. Таким грішить чимало людей, і мало хто задумується, в чому ж криється підступ… І даремно!