Орнітологи б'ють на сполох: чому зникли горобці у багатьох містах України

Важливо знати
Іванна Кульбіда

Іванна Кульбіда

Редакторка стрічки новин

Причини зникнення оробців
Зникнення горобців. Фото створене ШІ, Хочу!

Горобці - важлива частина екосистеми, тому їхнє зникнення може стати серйозною проблемою

Горобці - це невеликі за розміром птахи, які пересуваються по землі стрибками. Раніше їх було надзвичайно багато у кожному місті та селищі, а зараз вони почали масово зникати. Раніше ми розповідали, які яскраві птахи зимують в Україні, а зараз дізнаємося, де пропадають горобці.

Українське товариство охорони птахів оголосило 2024 рік – роком горобця хатнього. Адже їхня чисельність зменшується з кожним роком. Що стало причиною скорочення кількості цих маленьких пташок, розповідає rbc.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Related video

Основні причини зникнення горобців

Експерт Дунайсько-Карпатської програми Андрій Кийко пояснив кілька основних причин зменшення кількості пташок:

  • Скорочується кількість приватних будинків під стріхами яких раніше вили гнізда горобці. Також змінилися технології будівництва, адже немає щілин, все ізольовано, скрізь бетон і пластик;

  • смітники змінилися на закриті контейнери, тому птахам важко дістатися до залишків їжі;

  • домашні господарства значно скоротилися, люди більше не тримають свійську птицю, а раніше горобці постійно могли знайти там зерно чи харчування;

  • зникнення колгоспних токів та елеваторів, де висипалась на подвір’ях та розсипалась по дорозі значна кількість зерна (пшениця, овес, жито), що є частиною раціону горобців;

  • у містах збільшилася кількість котів, які завжди полювали на горобців;

  • гучні регулярні святкування у містах з використанням піротехніки, хоча під час війни використання піротехнічних засобів в Україні заборонено.

У світі існує 28 видів горобців, в Україні проживає 3 види: хатній, польовий (який має чорну пляму на щоці) та чорногрудий, який заселяє Придунав’я.

У місті майже зникли горобці та синиці. Влітку ці птахи стають "заслоном" розмноженню всяких шкідливих комах. Своїх пташенят вони саме комахами і вигодовують. У зимовий період ці птахи харчуються насінням трави й інших рослин. Тепер трави немає й у них немає місць для гніздування. Дерева стоять обпиляні, кущі "вибриті,
пояснює місцева екоактивістка Галина Турчина.

Чим загрожує зникнення горобців

Пара горобців за період вигодовування одного виводку знищує близько 30 тисяч комах, тому зменшення кількості шкідливе для довкілля. У результаті скорочення чисельності птахів стає загибель дерев – на них посилено починають розмножуватися шкідники.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Скоро буде холодно і птахам стане значно важче знаходити собі їжу. Тому не забувайте про наших маленьких друзів та підгодовуйте їх корисною їжею.