7 небанальних фільмів про науковців, які будуть цікаві навіть людям, далеким від науки
Що поглянути на цих вихідних
Ти можеш не розумітися на законах фізики, не вміти розшифровувати хімічні формули, а колби та мензурки взагалі використовувати не за їхнім цільовим призначенням. Проте одне ти можеш точно: подивитися захоплюючу стрічку про сучасних магів, що натхненно і кропітливо працюють у лабораторіях, створюючи там справжні дива – корисні (наприклад, - ліки) і не дуже (коронавірус). Адже є блискучий привід: у третю суботу травня (цього року - це 18 травня) наукова спільнота Україні відзначає своє професійне свято! На честь цієї події – добірка улюблених фільмів про науковців від Hochu.ua
“Копенгаген”
Камерний телевізійний фільм (але від цього він не стає гіршим) про зустріч у столиці Данії двох всесвітньо відомих вчених: Нільса Бора та Вернера Гейнзенберга. Усі ж пам’ятають недавній тріумф “Опенгеймера” – про те, як американці створювали атомну зброю, намагаючись обійти при цьому нацистських вчених? Так от – саме Гейзенберг, якого тут грає молодий Денієл Крейг (роль Бонда у нього ще тільки попереду), працював на Гітлера. Про це і фільм – про тих, хто рухає науку вперед, великі відкриття та тягар моральної відповідальності вченого перед всесвітом.
“Людина, яка пізнала нескінченність”
Це історія трагічного життя індійського математика Срініваса Рамануджана (його грає блискучий Дев Патель). Він походив з самих низів, не мав належної освіти, але мав жагу до знань і самотужки пізнавав світ математичного аналізу та теорії чисел. Більшість вважали його навіженим та ошуканцем. І лише тільки англійський математик Гарольд Гарді спромігся зрозуміти усю геніальність формул, які створював Срінівас. Саме він запросив його до Кембриджу, де Рамануджана і було обрано членом Лондонського Королівського товариства. Він став першим індійцем, якого ушановали такою почестю! На жаль, талановитий математик помер від туберкульозу у віці 32 років…
“Гра розумів”
Джеймс Мюррей (Мел Гібсон) працює в Оксфорді над повним словником англійської мови. Проте мова настільки швидко розвивається, що науковець не поспіває за нею. І тоді він вирішує залучити до роботи звичайних людей, які будуть відшукувати цікаві слова та обороти речі і надсилати йому (геніальне у своїй простоті рішення, яке пихаті колеги Джеймса зустріли “у багнети”). Найефективнішим та найціннішим співробітником Мюррея у цій справі стає доктор Вільям Майнор (Шон Пенн) – у минулому талановитий військовий хірург, який наразі перебуває у психічній лікарні за скоєне ним вбивство.
Чудовий та небанальний фільм режисера Фархада Сафінії – один з найкращих за останні 15 років у кар’єрі Гібсона. До речі, це не перший спільний проєкт Мела та Фархада – раніше ще був “Апокаліпто” (про життя цивілізації Майя, сповнений натуралістичних кривавих сцен).
“Гра в імітацію”
Байопік про видатного англійського математика Алана Тюрінга (Бенедикт Камбербетч) – людину, яка під час Другої світової війни спромоглася розшифровувати повідомлення, закодовані німецькою шифрувальною машиною “Енігма” (що врятувало британські підводні човни від цілковитого знищення). Але є одно але… Тюрінг був гомосексуалістом. За це вдячні британці змусили великого математика пройти через принизливу процедуру хімічної кастрації. Не витримавши, Алан наклав на себе руки… Одна з найкращих наукових ролей Камбербетча (і це при тому, що в його активі також “Війна струмів”, де він зіграв Томаса Едісона, та “Гокінг” – там актор перевтілився у Стівена Гокінга).
“Товстун та малюк”
Фільм Крістофера Нолана “Опенгеймер” зібрав у прокаті $960 млн, отримав 5 “Золотих глобусів” та 7 “Оскарів”. Проте історія Опенгеймера вже екранізувалася раніше – наприкінці 80-х. І це як раз і є “Товстун та малюк”, який також має і другу назву – “Творці тіні” (як на мене, ця назва більш вдала). Саме сьогодні, - після тріумфу нолановського блокбастера, ту, стару стрічку, неймовірно цікаво передивитися. Для порівняння того, як по різному можна подавати, здавалося б, одну й ту саму історію.
До речі, товстун – це генерал Леслі Гровс (Пол Ньюман), малюк – Опенгеймер (актор Дуайт Шульц, відомий у нас по старенькому серіалу “Команда “А”).
“Небезпечний метод”
Фільм Девіда Кроненберга розповідає про відносини Карла Густава Юнга (Майкл Фассбендер) з його пацієнткою Сабіною (Кіра Найтлі). І якщо спочатку то були суто ділові відносини, то з часом вони переросли у небезпечні особисті стосунки (варто зазначити, що Сабіна здатна отримувати сексуальне задоволення лише через приниження )… Друга важлива сюжетна лінія – віддалення Юнга від його вчителя – батька психотерапії Зигмунда Фрейда (Вігго Мортенсен). По суті, “Небезпечний метод” – то глибинна історія втрати усього: репутації, кар’єри, кохання та віри у власні знання та принципи. Найтлі тут – просто неймовірна!
“Тесла”
У біографії видатного винахідника та фізика Ніколи Тесли (його грає досвідчений та як завжди переконливий Ітан Хоук) – й досі багато чорних дір. Проте, так воно ще цікавіше – можна спробувати щось додумати, вволю пофантазувати. Що режисер Майкл Алмерейд блискуче і зробив, створивши цікаву гру “А що ви знаєте про Теслу – а ну-ка загугліть”. Фільм одночасно схожий на феєричну виставу мага-фокусника, на яскравий комікс, на спалах світла у суцільній темряві. Потужний та нешаблонний байопік!
Раніше ми також ділилися цікавими фактами про українських науковців. Сьогодні — саме той день, коли про них потрібно дізнатися більше!