Через зміни, які відбулися у церковному календарі українці відзначатимуть Йордан, або свято Хрещення Господнього, Водохреще 6 січня. У цей великий день вода у водоймах набуває цілющих властивостей.
У цей день заведено збиратися за столом всією родиною, готувати сім страв і не вживати їжу до прийому освяченої води. Напередодні віряни дотримуються одноденного посту і готують Голодну кутю. У Хрещенський Святвечір на столі мають бути виключно пісні страви. Що готувати на Водохреще, розповідаємо далі.
Хрещення або Святе Богоявлення заведено святкувати широко та урочисто з розмахом. На столі присутні багато смачних страв із меду, круп, ягід та м’яса. Наші пращури запікали порося і ставили страву з ним у центрі столу.
Обов'язково до свята господині печуть хрести - обрядове печиво. Після «хрестів» подавали оладки або млинці, випечені на меді. Щоб був добробут в новому році, треба було з'їсти якнайбільше млинців.
На Водохреще на столі обов'язково мають бути 7 страв. Традиційно їх подають у маленьких горщиках.
-
борщ із грибними вушками;
-
вареники;
-
млинці;
-
риба;
-
узвар;
-
капуста;
-
кутя.
Рецепт печива "Хрести"
Тісто:
-
1 склянка пшеничного борошна,
-
2 яйця,
-
150г олії,
-
100г цукру,
-
2 столові ложки рому або коньяку,
-
ванілін,
-
сіль,
-
кориця.
Тісто потрібно розділити на кілька частин. Розділити тісто на дві частини та накласти їх у вигляді хреста, один на одного.
Промажте маслом деко і поставте у гарячу духовку. Готові "хрести" можна посипати цукровою пудрою.
Таїнство Хрещення Ісуса у річці Йордан у віці 30 років - велике християнське свято. Воду, освячену у цей день зберігають протягом року. Вважається, що вона здатна допомагати при хворобах і має цілющі властивості. Не забувайте вітати один одного з святом і бажайте всього щонайкращого.