Збережіть собі ці дати! Коли будемо святкувати Масницю у 2025 році: головні традиції та заборони свята
Розповідаємо на, які дні випадає Масниця у 2025 році та з якими обрядами її потрібно буде проводити
Масниця — це старовинне свято, яке символізує завершення зими та прихід весни. Протягом тижня українці відзначають його веселими гуляннями, традиційними частуваннями та різноманітними обрядами. Та на яке число воно випадає за новим календарем? Про нову дату Масниці, а також традиції та заборони читайте далі на Хочу!
Святкування Масниці має багатовікову історію. У дохристиянські часи це був день вшанування весни, а згодом його пов'язали з початком Великого посту, який розпочинається відразу після Масниці. Через це дата свята змінюється щороку.
Попри холодну погоду, яка часто буває в цей час, наші предки вірили, що Масниця є провісником тепла. У народі це свято також відоме під іншими назвами, такими як Сиропусний тиждень, Сирна неділя, Колодій, Заговини, або навіть Бабське свято.
Коли святкують Масницю 2025 року в Україні
У 2025 році Масниця триватиме з 24 лютого до 2 березня. Її дати змінюються відповідно до Великодня, тому кожного року святкування припадає на різні дні.
Як святкують Масницю: традиції та обряди
Згадки про Масницю з'явилися ще у IV столітті. Навіть після впровадження християнства багато обрядів збереглися. Святкування триває весь тиждень, і кожен день має свої звичаї:
-
Понеділок: урочисті зустрічі, катання на санчатах, яке символізує добрий урожай.
-
Вівторок: ігри та розваги, знайомства молоді, створення пар.
-
Середа: приготування частувань — вареників, млинців, сиру.
-
Четвер: веселі гуляння та бенкети.
-
П'ятниця: "тещині вечори", коли зяті запрошують у гості своїх тещ.
-
Субота: "зовичі посиденьки", коли невістки приймають свекрух.
-
Неділя: день прощення, коли люди просять вибачення у близьких і знайомих.
Що спалюють на Масницю
Колись у народі практикували обряд "спалення Колодія" — символічного уособлення зими, щоб звільнити місце для весни. Також існував звичай чіпляти колоду до ніг неодружених парубків. Так їх карали за те, що вони досі не одружились.
Що ще роблять на Масницю
У деяких регіонах на Масницю вшановували покійних родичів, залишаючи частування для їхніх душ. Водночас свято супроводжувалося веселощами, адже вірили: чим краще проведеш Масницю, тим щасливішим буде рік.
Що не можна робити на Масницю
Під час святкового тижня не дозволялося прясти чи заготовлювати продукти, аби запобігти їх псуванню. Також важливо уникати сварок і натомість миритися з близькими.
Також дізнайтесь, коли ми відзначатимемо 12 головних церковних свят у 2025 році. Про дати Стрітення, Благовіщення, Трійці та інших великих дат читайте у нашому матеріалі.