Кому, коли і навіщо дарують писанку? Все, чого ви не знали про український Великдень
Писанки на Великдень дарувалися з різних причин
Писанки - це не лише гарно розфарбовані яйця. Вони мають у собі багато прихованих сенсів. Кожна писанка це неймовірний витвір мистецтва, а традиція писанок передавалася з покоління у покоління, з часом змінюючись і трансформуючись.
Українська великодня писанка має у собі магічну силу, кожен візерунок на ній має своє значення та символізує захист від злих духів, здоров’я, родючість та добробут, розповідає етнограф та фольклорист Ліля Мусихіна для doba.
Для кожного регіону притаманні свої малюнки та мотиви. У Західній Україні переважають писанки з геометричними візерунками та строгими симетричними формами. Для Центральної України характерні рослинні та квіткові мотиви. Південні регіони віддають перевагу більш яскравим і насиченим кольором, а східні - простішим і символічним візерункам.
Подарована з любов'ю писанка здатна принести в будинок щастя, здоров'я і добробут. Якщо писанки задумувались як оберіг – з особливими символами, то малювати їх можна було лише у певні дні: деякі писались на день сорока святих, деякі на Параскеви, Мокоші, Венери – завжди це п’ятниця. Щоб у чоловіка не було ніяких проблем – існував спеціальний символ, який треба було намалювати на писанці, яку малювали у четвер. Були такі писанки, які закопували у ріллю навесні, щоб родило.
Кому дарують писанки на Великдень
-
Писанки дарували хворим людям, щоб вони приносили здоров’я. Також їх тримали у будинку у випадку епідемій, малярії. А коли на вулиці була буря, то писанку викидали на подвір’я, щоб буря вщухла.
-
Дарують, щоб дівчина вийшла заміж.
-
Щоб бездітна пара мала дітей, а жінка завагітніла.
-
Спеціальна писанка встановлювала контакт між світами. Коли хтось помер, а з ним не встигли попрощатися - дарують писанку, але вона має бути першою у цьому році. З ранку на Великдень потрібно піти на цвинтар, покласти писанку на могилу і поговорити, зняти тягар з душі.
Писанка для українців це унікальна традиція, культурна народна спадщина та унікальний витвір мистецтва.Раніше ми писали про орнаменти на писанках. Що закодовували у малюнках наші пращури та яке значення мав кожен орнамент.