Про що розповість писанка?

Писанка завжди була символом життя
Неможливо уявити Великдень без свіжої спеченої паски та фарбованих крашанок та писанок. Здавна кожна родина намагалася вигадати особливий колір, орнамент та розпис, щоб яєчко відрізнялося від інших та було особливим. Кожна писанка була особливим витвором мистецтва, а традиція писанок передавалася з покоління у покоління змінюючись та трансформуючись.
Для наших пращурів писанка символізувала зародження життя, була символом сонця, тепла і вічності. Навіть і дотепер уважають, що писанка приносить щастя та удачу. Крашанками та писанками обмінюються, дарують їх рідним та друзям і обов’язково освячують, розповідає naurok.
“Живе народжує мертве, мертве народжує живе?”
Загадка про курку та яйця
У багатьох міфологіях наш світ, як і весь Всесвіт, народжуються із космічного яйця. Наші пращури також вірили, що світ, який їх оточує, схожий на гігантське яйце: небо — це шкаралупа, хмари — це плівка, вода — це білок, а земля — жовток.
Вже в керамічних виробах трипільської культури (V-III тис. років до н.е.) зустрічаються глиняні яйця, поділені навпіл горизонтальною лінією. Це пояснюють тим, що згідно з давніми язичницькими віруваннями космічне яйце зніс Змій – бог землі, підземелля (підземних вод) та вогню (Змій-громовержець), а горизонтальна лінія на яйці була його символом. Змій ділив собою весь світ на дві частини: верх та низ.
В епоху бронзи (кінець IV – початок І тис. до н.е.) чоловіча та жіноча позиція у світобудові розподілилися таким чином: небо стало належати богу, а земля – богині. І хоча у наших оповідях домінує курка, у багатьох інших релігіях яйце стає атрибутом сонячного птаха – Півня. Кам'яні або глиняні яйця, покриті символами, використовують у різних обрядах, а також і похороні, де їх наділяють здатністю відроджувати життя.
Символи писанки
За допомогою символів наші предки описували своє уявлення про світобудову та спілкувалися з природою: сонцем та місяцем, взимку та влітку, з усім Всесвітом та вищими силами, які зберігають рівновагу добра та зла у світі. Цими знаками щось посилювали, а чогось захищалися. Пройшовши крізь тисячоліття, знаки замінювали один одного, змінювали форму та набували нового значення. Тому в наш час точно сказати, що означав той чи інший символ, навряд чи можливо.
Сонце – енергія життя
Звісно, найпоширенішим символом було Сонце. Люди знали, що від сонця залежить життя землі і малювали його на яйцях у вигляді кола або восьмикінцевої зірки. Також одним із символів зображення світила були три промені, які, виходячи з єдиної точки, закручувалися в кінці в баранячі роги.
Хрест – символ бога-землі
Хрестом ділили яйце на чотири півсфери – чотири боки світла. У формі хреста будувалися давні міста. У символ хреста було закладено розуміння предків про те, як сонце проходить небом протягом дня. Згодом цей символ трансформувався у свастику. Свастика, мальована під час сонця, віщувала добро і вважалася хорошим знаком, який оберігав від бід і впливав на дітонародження. Часто яйця зі свастикою дарували тим сім'ям, які ще не мали дітей.
Олень – охоронець сонця
З культом сонця був пов'язаний культ Оленя та Коня. За старовинними повір'ями саме олень після темної ночі з'являвся на сході сонця, яке виносив на своїх рогах. Пізніше цю дію почав виконувати кінь. Шлях, яким олень ніс сонце, проходив через захід – країну смерті. Тому вважалося, що олень супроводжує душі померлих у потойбіччя.
Вода – символ життя та руху
Вода завжди мала для людей важливе, життєве значення. Вона позначалася зигзагом чи хвилястою лінією. Так само символом позначався і Змій (бог земних вод і землі). Йому приписували мудрість, безсмертя, лікувальну силу та здатність запліднити все живе. Щоб роїлися бджоли, вилуплювалися пташенята, народжувалися домашні тварини – предки молилися Змію та символічно зображували його на писанках також у вигляді закрученої спіралі.
Символічно зображували на писанках дощ, зоране поле, берегиню, дерево життя, божу руку та багато інших символів. У наших силах не просто завчити символіку, а малюючи знаки, подумати про те, що наші предки вкладали в них, проводячи зв'язки між ними та природою. Можливо, пізнання символів допоможе по-новому подивитись і свої життєві процеси, їх ритми, циклічність, яскравість і сенс. Адже за вікнами весна, а вона сприяє народженню нового життя, нових почуттів та думок.
Раніше ми розповідали, кому і навіщо заведено дарувати писанку на Великдень. Адже подарована з любов’ю писанка могла стати оберегом і принести щастя у будинок.