Літній час скасовують? Що вирішили у Верховній Раді та чи підписав Зеленський закон про відмову від переведення годинників

Важливо знати
Анна Мисюк

Анна Мисюк

Заступниця головного редактора

Перехід на літній час 2025, фото
Закон про скасування переведення часу завис? Фото: president.gov.ua, Unsplash, коллаж Хочу!

Розповідаємо, чи ще може у 2025 році Україна відмовитися від літнього часу

В Україні щороку відбувається традиційне переведення годинників — навесні стрілки переводять на годину вперед, а восени повертають назад. Така практика залишається актуальною для багатьох країн Європи, хоча питання її доцільності вже тривалий час дискутується.

Нагадаємо, що у 2024 році з’явився відповідний законопроєкт про скасування переведення годинника. Та чи підписав його президент Володимир Зеленський? Про те, чи планується скасування переходу на літній час, читайте далі.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Related video

Чи будуть в Україні переводити годинник на літній час у 2025 році?

Дискусії щодо скасування сезонного переведення часу точаться вже не один рік. У 2019 році Європейський Союз ухвалив рішення, яке дозволяє країнам самостійно обирати, за яким часом жити — літнім чи зимовим. Україна також неодноразово порушувала це питання.

Наразі відповідно до чинних норм щорічне переведення годинників залишається обов’язковим. Проте існує можливість, що у майбутньому ситуація зміниться. Законопроєкт №4201 передбачає відмову від сезонного часу та встановлення постійного зимового. Однак якщо цього року зміни не набудуть чинності, українці знову переведуть стрілки годинників на годину вперед.

Чи ухвалив президент Зеленський закон про скасування переведення часу?

Володимир Зеленський поки що не підписав закон, що скасовує зміну часу двічі на рік. Відомо, що документ надійшов на підпис главі держави ще 21 серпня 2024 року, але з того часу його статус не змінився.

Джерела "BBC Україна" повідомляли, що президент не збирається підписувати закон, оскільки термін для накладення вето вже минув. При цьому ініціатором законопроєкту виступав спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук. Ймовірно, щоб уникнути політичного конфлікту, вирішили залишити ситуацію без змін — не підписувати документ, але й не ветувати його.

Фахівці підрахували можливі наслідки відмови від сезонного часу й дійшли висновку, що країна може зазнати значних економічних втрат, які оцінюють у мільярди гривень.

Що передбачав законопроєкт про скасування переведення годинників?

У липні 2024 року Верховна Рада підтримала в другому читанні законопроєкт №4201, який передбачав запровадження постійного зимового часу. Це означало, що в жовтні 2024 року годинники востаннє перевели б назад, а навесні 2025 року літній час більше не запроваджувався б.

Головними аргументами на користь цього рішення були негативні наслідки переведення годинників для здоров'я громадян та відсутність суттєвої економії електроенергії. Ще у 2021 році в Європарламенті наголошували, що зміна часу може негативно впливати на серцево-судинну систему та імунітет через порушення біоритмів.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Тим часом науковець пояснив, який час вважається правильним для України — літній чи зимовий. Дізнайтесь, як буде краще для нашої економіки, географії та здоров’я.