Помилка може дорого коштувати: з яких продуктів можна зрізати плісняву

Їжа
Марія Дума

Марія Дума

Редакторка стрічки новин

пліснява на продуктах
Чи можна зрізати плісняву. Фото: ШІ

Чи можна їсти цвіль

Ми розповідали, що варто знати, щоб купити якісну текілу. Тепер ділимось порадами щодо правильної поведінки з продуктами, що ”підгуляли”, а саме покрились пліснявою.

Багато хто, побачивши на шматку хліба “дор блю”, звик просто зрізати уражений шматок, а решту продукту споживає. Разом із americastestkitchen.com розповідаємо, чому так робити не варто. Єдине, що можна робити з такою їжею у більшості випадків - викинути, і цьому є причина.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Related video

Що таке пліснява?

Цвіль — це загальна назва тисяч різних видів грибків. На поверхнях вони утворюють нечіткі барвисті колонії і розмножуються через спори. Вони спокійно живуть як при кімнатній температурі, так і в умовах холодильника. 

Їжа пліснявіє, коли спори плісняви ​​потрапляють на поверхню харчових продуктів. Залежно від виду плісняви, може минути від одного дня до кількох тижнів, перш ніж ви помітите ознаки цвілі.

Що станеться, якщо з’їсти цвіль?

Це залежить від самого виду плісняви. Переважна більшість видів нешкідлива, і декілька з них ми навіть їмо цілком добровільно. Це стосується коджі (Aspergillus oryzae); Penicillium roqueforti, який у блакитному сирі утворює ті самі сині прожилки, а також Penicillium nalgiovense, з яким ферментують салямі та шинку.

Однак деякі цвілі потенційно небезпечні - ті, що виробляють мікотоксини. Тому, якщо ви не купуєте продукт, на якому має бути пліснява, зробіть усе можливе, щоб не вживати в їжу цвіль.

Чи можна просто зрізати цвіль з їжі?

Це залежить від їжі. В більшості випадків - ні. Якщо їжа пориста (як хліб) або волога (як джем), найбільш вірогідно, що заражений весь продукт. Є кілька винятків, коли можна видалити цвіль.

З яких продуктів можна зрізати плісняву?

  • Твердий або напівтвердий сир, як чеддер або швейцарський - Міністерство сільського господарства США радить обрізати шматок на 2,5 сантиметри від цвілі. При цьому переконайтеся, що ви не торкаєтесь ножем запліснявілої частини - ніж перенесе спори з поверхні в нарізаний сир.

  • Морква та кабачок - також можна обрізати на 2,5 сантиметри нижче краю.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Будь-яку іншу їжу — м’який сир, йогурт, томатну пасту тощо слід викинути, навіть за можливості не відкриваючи банку, щоб не розповсюдити спори. Також ми розповідали, який сорт мандаринів найбільш “кістлявий”.