Справа не в тобі: психологи пояснили, як позбутися образи на матір
Стосунки з дорослими в дитинстві, особливо якщо ці дорослі — мама чи тато, дуже впливають на подальше життя людини
Існує багато психологічних теорій, які по-різному описують та трактують стосунки батьків та дітей, але більшість з них сходяться в тому, що центральною фігурою у житті дитини, навіть коли вона виростає, є мати.
Як виникає образа на матір: практичні поради, які допоможуть жити далі
Такі схожі думки у різних теоріях легко пояснити тим, що від матері залежить не тільки фізичне існування дитини, а й багато іншого — самоідентифікація, уявлення про світ тощо.
Образа на мати: корінь проблеми
Психологиня Олена Котова розповіла tips.in.ua про те, що образ матері часто ідеалізують — це людина, яка завжди права, бажає своїй дитині тільки найкращого і, звичайно ж, знає, як треба жити.
Але ідеальних людей не існує, а мати — теж людина. Вона може припускатися помилок, а деякі її вчинки можуть "наздоганяти" дитину навіть у дорослому віці. Тож не дивно, що деякі дорослі відчувають образу на матір.
Клінічна психологиня Дар'я Кузіна зазначила, що образа може виникати через те, що людина не змогла відновити справедливість — не почула вибачень чи визнання провини.
Причини образ на матір
Експерти назвали кілька найбільш поширених причин появи образи на матір. Серед них:
-
Непослідовність вчинків. Сьогодні мама — найдобріша людина у світі, яка закриває очі на порушені правила, балує та пригощає солоденьким, а завтра — зовсім інша особистість, яка суворо карає за найдрібніші проступки та грає в мовчанку. Така поведінка позбавляє дитину стабільності, яка їй так необхідна, та вчить не довіряти людям. Це призводить до того, що в дорослому віці дитина не зможе почуватися впевнено.
-
Порушення обіцянок. Дитина вірить батькам, як нікому. І коли вони порушують обіцянки та угоди, які самі запропонували, це знищує довіру.
-
Відсутність материнської уваги. Ситуація, в якій мама постійно не поряд, або ж поряд, але зовсім не цікавиться життям дитини, призводить до того, що малюк (а потім і дорослий) не відчуває себе потрібним та важливим.
-
Нав'язані очікування. Почуття образи може свідомо чи підсвідомо сформуватися тоді, коли мати переносить власні амбіції та бажання на дитину та змушує її робити те, що їй зовсім не подобається.
-
Надмірний контроль. Виховання — це не слідкування за кожним кроком, а свобода, яка дає дитині можливість вчитися на власних помилках. Якщо ж мати постійно контролює дитину та не дає права на помилку, це заважає їй в майбутньому навчитися брати на себе відповідальність та стати самостійною.
Доросла людина, яка має образу на матір, може стикнутися з безліччю проблем у стосунках з друзями та партнерами, або ж взагалі повністю уникати близької взаємодії з людьми. Також внаслідок такої образи можуть з'явитися проблеми з самооцінкою тощо.
Образа на матір: як жити далі
Образа на матір може багато років заважати щасливому та вільному життю. Тому експерти радять виконати кілька кроків, які допоможуть пропрацювати стосунки з мамою.
-
Визнайте те, що ви ображені. Це перший крок до зцілення, який не варто пропускати. На цьому етапі варто проаналізувати причини, через які ви ображаєтеся.
-
Розкажіть про свої почуття. Змінити минуле неможливо, але відверта розмова може зменшити руйнівні наслідки подій з дитинства. Поговоріть з мамою про те, що відчуваєте і, можливо, отримаєте пояснення тих вчинків та щире каяття. Але будьте готові і до того, що мати не визнає своїх помилок.
-
Встановіть особисті кордони. Тепер ви — доросла людина, яка може себе захистити та встановити здорові межі, які мамі не можна переступати. Пам'ятайте про це.
-
Пробачте (або ні). На цьому етапі варто зробити один з кроків — пробачити, відпустити або ж переосмислити образу. Головне тут — обрати дію, яка допоможе відпустити біль.
-
Живіть далі. Як ми вже казали, ви — доросла людина, яка може за себе постояти та заслуговує на щасливе життя.
Раніше ми називали 10 ознак, які вказують на те, що ви маєте справу з отруйною свекрухою.