Залишатися на робочому місці чи вирушати до укриття: що робити працівнику у випадку повітряної тривоги

Бізнес та гроші
Іванна Кульбіда

Іванна Кульбіда

Редакторка стрічки новин

Правила щодо роботи під час повітряної тривоги
Повітряна тривога. Фото: kyiv24

Життя і безпека людини - понад усе

В умовах війни люди продовжують жити та працювати. Проте у будь-який момент може початися повітряна тривога, яка втомлює та виснажує, тому потрібно знати, чи повинен громадянин працювати, коли оголошено повітряну тривогу.

На роботі люди проводять більшу частину свого життя. У яких випадках працівник має лишатися на робочому місці, розповідає kadrovik.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Related video

Життя, здоров’я та безпека людини - на першому місці

Конституція України ч. 1 ст. 3 зазначає, що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

У ч. 2 ст. 4 Закону України від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII “Про охорону праці” державна політика в галузі охорони праці базується, зокрема, на принципі пріоритету життя і здоров’я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці, а ч. 1 ст. 14 вказаного Закону встановлено, що працівник зобов’язаний серед іншого дбати про особисту безпеку та здоров’я, а також про безпеку та здоров’я оточуючих людей у процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства.

Статтею 130 Кодексу цивільного захисту України покладено на роботодавця обов’язок розробити план/інструкцію реагування на надзвичайні ситуації, у тому числі — ракетні обстріли та пов’язані із цим повітряні тривоги, які повинні містити, зокрема: дії персоналу після початку повітряної тривоги, маршрути евакуації персоналу в безпечні місця, його укриття в захисних спорудах цивільного захисту тощо. Такі план/інструкція мають бути доведені до відома працівників. Невжиття необхідних заходів для забезпечення безпеки працівників може призвести до адміністративної або навіть кримінальної відповідальності посадових осіб роботодавця, залежно від наслідків такої бездіяльності.

Згідно із ч. 5 ст. 153 Кодексу законів про працю роботодавець не вправі вимагати від працівника виконання роботи, що становить явну небезпеку для життя працівника, а також в умовах, що не відповідають законодавству про охорону праці. Працівник має право відмовитися від виконання дорученої роботи, якщо створилася виробнича ситуація, що становить небезпеку для життя чи здоров’я такого працівника або людей, які його оточують, і навколишнього середовища.

Тому під час оголошення повітряної тривоги, якщо роботодавець не подбав про створення безпечних умов праці та не забезпечив можливості виконання роботи в укритті, працівник має право не працювати, перебуваючи в безпечному місці. У такому разі працівнику має бути оформлено простій та збережено за ним середній заробіток на час простою відповідно до ч. 3 ст. 113 КЗпП України.

У випадку, якщо на території підприємства немає укриття, працівник має право покинути його територію та вирушити до найближчого укриття в порядку, передбаченому планом реагування на надзвичайні ситуації, який затверджено на підприємстві, а якщо такий не затверджено — самостійно приймати рішення, де укритися від ракетної атаки, дбаючи таким чином про особисту безпеку.

Коли відсутність працівника на роботі під час повітряної тривоги вважається прогулом?

Суди вважають повітряну тривогу поважною причиною відсутності працівника на роботі. Водночас кожен конкретний випадок на предмет поважності причин відсутності працівника на роботі аналізується судами окремо та враховується багато різних факторів: час відсутності, рівень небезпеки та ін.

Наприклад, якщо на території підприємства існує укриття, але працівник пішов із роботи під час повітряної тривоги, такі дії можуть бути визнані прогулом, так само як відсутність працівника на роботі, де укриття немає, хоча й під час повітряної тривоги, однак значно довше від проміжку часу, коли така тривога була оголошена.

Але, відсутність працівника на роботі під час повітряної тривоги з об’єктивних причин із метою збереження свого життя та здоров’я та після того, як повітряна тривога завершилася він невідкладно повернувся на роботу (або невідкладне повернення було неможливим), то відсутність працівника не може вважатися прогулом і притягнення працівника за такі дії до дисциплінарної відповідальності суд визнає незаконним.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Раніше ми розповідали, як діяти працівнику у випадку незаконного звільнення. Потрібно знати свої права і можливість отримати компенсацію.