Нерозумні дачники пропускають цей етап, і псують насіння: як та у чому замочити посадковий матеріал
Міфи і правда про замочування насіння
Ми розповідали, що можна внести у землю на городі, щоб перетворити її на чорнозем. Тепер ділимось деталями та тонкощами такого етапу, як замочування насіння перед посадкою.
Це простий, але ефективний метод, який може допомогти прискорити проростання та попередити деякі хвороби рослин. Детально розповідаємо разом із ProstoWay.
Насіння з щільною оболонкою, як-от перці, баклажани, кабачки, огірки, дині та гарбузи, проростають швидше після замочування. Також зpамочування може допомогти насінню з високим вмістом ефірних олій, таких як петрушка та кріп, прорости більш дружно.
Також процес важливий у профілактиці. Деякі розчини, такі як борна кислота, перекис водню та "Фітоспорин", можуть допомогти захистити насіння від грибкових та бактеріальних інфекцій.
Важливі нюанси
Читайте інструкцію. Не замочуйте насіння, якщо на упаковці є застереження. Деякі виробники перед пакуванням обробляють насіння спеціальними препаратами, які роблять замочування зайвим.
Не варто замочувати дрібне насіння. Воно може пошкодитися під час замочування.
Як замочувати насіння
-
Вода - це найпростіший і найдоступніший варіант. Замочуйте насіння в кімнатній воді протягом 5-12 годин (час залежить від виду насіння).
-
Стимулятори росту - спеціальні преперати з садівничих магазинів. Вони можуть значно скоротити час замочування. Дотримуйтесь інструкції на упаковці.
-
Борна кислота, перекис водню, "Фітоспорин" використовуються для профілактики захворювань. Розводити їх слід згідно з інструкцією.
Перш ніж замочувати, переберіть насіння. Видаліть порожні, пошкоджені та дрібні насінини.
Замочіть насіння в обраному розчині. Накрийте ємність марлею або кришкою.
Залиште насіння в теплому місці. Регулярно міняйте розчин. Після замочування просушіть насіння до сипучого стану.
Замочування насіння - це простий і ефективний спосіб, який може допомогти вам отримати міцні та здорові сіянці. Також ми розповідали про важливу помилку у вирощуванні розсади.