Прощена неділя: звідки пішла традиція просити вибачення?

Чому важливо у Прощену неділю просити вибачення перед людьми та Господом
В останній день Масниці — перед Великим постом — віряни відзначатимуть особливе християнське свято — Прощену неділю. У цей день важливо попрохати вибачення у рідних, близьких та своїх знайомих, а також молити прощення у Господа за всі вчинені протягом року гріхи та образи.
Кожного року дата Прощеної неділі змінюється, адже залежить вона від дати святкування Великодня і початку Великого посту. У 2025 році Прощена неділя припадає на 2 березня.
Звідки походить традиція перепрошувати
У церковних переказах, у давнину ченці з палестинської лаври Святого Сави саме цього дня йшли до Іудейської пустелі, щоб там наодинці проводити Великий піст. Знову збиралися вони у храмі лише перед святом Входу Господнього до Єрусалиму. В ті часи на ченців чекали різні випробування, які навіть могли закінчитися смертю, тому ніхто з них не знав, чи побачаться вони всі знову. Саме тоді і з'явився звичай перед відправленням до пустелі просити вибачення один в одного у цей день.
Щоб пам'ятати про цю традицію, в храмах сьогодні здійснюється Чин прощення (зазвичай увечері або після Літургії), під час якого священник просить вірян пробачити йому всі завдані образи — ті, що були вчинені свідомо, і ті, які несвідомо могли когось образити чи завдати шкоди. Святий отець стає на коліна і робить доземний уклін. Люди спершу теж просять вибачення у священника, потім — один в одного, а тоді обмінюються поцілунками.
Як правильно перепрошувати у цей день
Як наголошують священники, недостатньо буденного "пробач".
Краще сказати:
Прости мене!
А у відповідь вам повинні сказати:
Бог простить і я прощаю!
Слова вибачення будуть мати вагу, якщо вони вимовлені від щирого серця, а не просто як данина традиції.
Ось що можна відповісти на Прощену неділю:
Прощена неділя 2025 — картинки українською, листівки до свята
Звернення до Бога за милістю та прощенням перед початком часу покаяння та внутрішнього очищення
Ось яку молитву пропонують читати у Прощену неділю у ПЦУ:
О, Господи Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас грішних! Ми приходимо до Тебе на прощену неділю з глибоким скрухом і покаянням за всі наші гріхи. Ми знаємо, що вони стоять між нами і Тобою, і що ми не можемо бути з Тобою злагодженими, доки ми не визнаємо наших провин і не прохаємо Твоєї милості та прощення.
Ми благаємо Тебе, Господи, простри Свою руку і прийми нашу молитву, яку ми складаємо з чистим серцем. Нехай Твоя благодать і милість покриють наші гріхи і принесуть нам очищення та спасіння. Даруй нам силу та розуміння, щоб ми могли звернутися від гріхів і повернутися до Тебе з усієї душі, з усієї сили і з усієї своєї істоти.
Нехай прощення, яке ми шукаємо на прощену неділю, буде початком нового життя в Тобі. Нехай відчуття Твоєї присутності, Твоєї любові та Твоєї милості наповнять наші серця та допоможуть нам жити відповідно до Твоєї волі.
Даруй нам Твій мир, який перевищує усі розуміння, і нехай Твоє світло освітлює наші серця на довгі роки, допомагаючи нам жити на землі з упевненістю в нашому майбутньому житті з Тобою. Амінь.
Нагадуємо, раніше ми писали про Великий піст. Вся інформація, яку потрібно знати про заборони та традиції цього періоду.
- календар свят
- свято
- Прощена неділя
- прощення
- День вибачень
- церковний календар
- яке сьогодні свято
- традиції