Варто знати кожній господині: чи правда, що під час критичних днів паску пекти не можна?

Розповідаємо, про дуже дивну заборону, в яку вірили ще наші предки
Ви, напевно, хоча б раз чули, що пекти паску під час критичних днів не можна. Звідки взагалі взялась така "заборона" та чи має вона право на існування? Розбираємось далі у нашому матеріалі!
Напередодні Великодня 2025 року багатьох вірян цікавлять різні питання, наприклад, чому в народі досі вірять, що під час критичних днів жінкам краще не пекти паску. Хтось говорить, що пекти паску має лише "чиста господиня в чистій хаті". Інші ж вірять в те, що якщо жінка, у якої місячні, замішує тісто, то воно не підніметься. Та що думають про це експерти, а не народні прикмети та забобони?
Етнограф та фольклорист Лілія Мусіхіна говорить, що в деяких регіонах жінки навіть давали місити тісто маленьким дівчаткам, адже вони вважались "чистими та безгрішними":
Раніше господині брались за випікання паски тільки у чистій хаті. Мали бути чистими й самі господині. Тож ті, у яких були місячні, за замішування тіста навіть не брались. Є повір’я, щоправда, регіонального характеру, що хоч трішки тісто має помісити маленька дівчинка.
Варто зауважити, що в давнину наші предки вірили, що жінка під час критичних днів має уникати багатьох занять — висаджування рослин, готування їжі та навіть відвідування церкви. Ці заборони ґрунтуються на стереотипах із минулого, коли рівень знань про гігієну був низьким, і небезпечні бактерії могли потрапити до їжі через нечисті руки.
Також слід сказати, що ані в Біблії, ані в інших християнських текстах не йдеться про те, що жінці не можна пекти паску чи ходити до церкви під час місячних. На сьогодні ці всі забобони вже давно втратили свою актуальність.
Раніше ми розповідали, чи можна їсти пасочку до Великодня. А ще — скільки яєць потрібно фарбувати на Пасху та які кольори краще обходити стороною.