Планування бюджету з нестабільним заробітком: 5 основних правил для вашого спокою

Бізнес та гроші
Іванна Кульбіда

Іванна Кульбіда

Редакторка стрічки новин

Планування бюджету вимагає значних зусиль, часу і знань. Також потрібно чітко знати, для чого це робити і з якою ціллю, щоб швидко не втратити мотивацію. Ваша мета має бути сформованою і дуже бажаною, адже це дозволить вам не кинути справу на половині дороги.

Планувати свій бюджет грамотно - це також особистісний розвиток. Якщо ви знатимете, що очікуєте від грошей, то будете розвиватися і досягнете прогресу.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Related video
Планування бюджету з нестабільним заробітком: 5 основних правил для вашого спокою - фото №1

Для початку ви повинні чітко усвідомити, як ви витрачаєте гроші. У цьому допоможе аналіз ваших фінансових надходжень і витрат. Мобільний банкінг, запис усіх витрат і прибутків вміло дозволить планувати бюджет у майбутньому опираючись на наявні дані, а не вигадувати їх з голови. Проаналізуйте витрати і зверніть увагу на речі і дрібниці на кшталт вуличної кави, від яких можете спокійно відмовитися.

У багатьох фрілансерів робота залежить від приватних замовлень. Сьогодні їх багато, а завтра немає взагалі. Тому потрібно планувати всі фінансові рішення зважено і детально. Створіть таблицю з 5 колонками, у якій ви записуватимете всю інформацію. Одна колонка буде для доходів і 4 - для витрат.

  1. Записуйте усі надходження.

Це робиться у першу колонку. Зі стабільним доходом це робити простіше. Якщо дохід нестабільний, записуйте його в міру надходження. Виділіть дві дати, наприклад 15 і 28 число і рахуйте їх як зарплатні. Дозволяйте собі витратити кошти за два тижні, лише після проходження відповідної дати. Так ви уникатимете спокуси витратити усі гроші за раз і лишитися на мілині.

  1. Виявіть фіксовані розходи

Це записується у другу колонку. Сюди занотовуєте комунальні послуги, підписки, податки і оплату по кредитах. Все те, що обов'язкове до сплати кожного місяця. Тоді відмічаєте, що оплатиться у першу дату, а що у другу.

  1. Прорахунок змінних витрат

Це третя колонка. Сюди ви пишете оплату одягу, харчування, побутову хімію, проїзд і розваги. Плануйте витрати взявши за основу надходження трьох останніх місяців. Подумайте чи не вигідніше робити покупки великими партіями і підв'яжіть такі закупи до однієї з дат. Щоб бути готовим до витрат ви маєте чітко знати свої звички.

  1. Кілька конвертів на майбутнє

Перші дві колонки допоможуть жити, а дві наступні -  робити це комфортно. П'ята колонка підготує до планованих і непланованих подій. Гроші, які лишилися після заповнення 2 і 3 колонки перенесіть до четвертої. Це буде резервний фонд на особливий випадок.

Мінімальні накопичення врятують ситуацію при раптовій хворобі чи непланованій необхідній покупці. Коли ви накопичите значну суму, варто завести додаткові конверти на передбачені витрати. Наприклад, поїздка на відпочинок чи новорічні подарунки. З кожної зарплати відкладайте у конверти фіксовану суму.

  1. Плануйте накопичення і інвестиції

Остання колонка відведена під гроші, які залишаться після 4 колонок. Ці гроші варто відкладати на депозит. Це запорука вашої майбутньої фінансової безпеки. Довготривалі накопичення можливі лише у випадку, коли ви закрили всі борги, кредити і  поточні витрати.

Кожні кілька місяців перевіряйте поточні витрати і коригуйте їх. Адже комунальні послуги можуть дорожчати, те саме стосується інших витрат. Записуйте нову інформацію. Обов'язково, з часом виникнуть витрати, про які ви не подумали.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Крім планування варто врахувати нові джерела доходу. Вкладайте гроші у свій розвиток, проходьте курси, це дасть можливість стати потрібним спеціалістом у вашій галузі. Коли бюджет змушує цілеспрямовано добиватися прогресу, це вірний шлях до успіху.