Вихідний — не для роботи! Психолог назвала 3 способи подолати емоцію провини за відпочинок

Психологія

Дарія Кириленко

Редакторка стрічки новин

Почуття вини, тривожності й спустошення за те, що у вихідні дні ви не працюєте — часта проблема багатьох людей. Чимало із них працюють у субот і неділю, аби знизити тривогу. Раніше ми писали, як подолати почуття самотності, а тепер розкажемо, як перестати відчувати провину за те, що ви нічого не робите цілих 2 доби.

У вихідні потрібно розслабитися та відпочити від роботи, розповіла психолог Анастасія Сотніченко для pleso.me. Зі слів експерта, почуття провини за те, що ви не заслужили релакс, потрібно долати.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Аби навчитися дозволяти собі відпочивати цілих 2 доби без докорів сумління, варто скористатися універсальними та дієвими порадами. Анастасія Сотніченко запевняє, що людина може сама собі допомогти у цьому питанні, якщо виконає 3 простих кроки.

Рекомендуємо дістати листочки та ручки для виконання практичної роботи, спрямованої на покращення свого життя,

— акцентувала психолог.

У першу чергу потрібно змінити своє ставлення до роботи. У цьому допоможе метод розподілу життя на головні сфери. Усього їх 5: сім’я, робота, друзі, хобі, волонтерство.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

1. Цінності

Перший спосіб подолати почуття вини — це визначити свої пріоритеті і цінності. На листку запишіть, що є для вас важливим в цьому житті. Це має бути список. Наприклад: самореалізація, доброта, мистецтво, родина тощо.

Опираючись на цей список, заповніть таблицю, відповідаючи на питання: “Що я втрачаю, якщо тривога/почуття провини через невиконану роботу лишаться в моєму житті?” Виходить, що через тривогу людина не має часу на самореалізацію, через що стає менш успішною та не користується власним ресурсом, аби стати багатшою. Наступний пункт цінностей — доброта. Через провину людина часто працює на вихідних, не відпочиває, через що стає дратівливою та злою, втрачаючи цінність доброти.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

2. Протидія

Тепер варто зупинити погані думки, які активізувалися в голові. Для цього треба знайти протилежне пояснення до кожного почуття, що пов'язане із провиною.

Отруйна думка: “Всі встигають все робити, а я — ні”. Протидія: “Всі — це хто? Назвіть хоча б 100 людей по прізвищах із мільйонів працівників на планеті”.

Отруйна думка: “Провина та тривога стимулюють мене краще працювати”. Протидія: уявіть, що ваш кращий друг, чи кохана людина розповіла, що переживає за невчасно закінчену роботу. Ви відправите її/його на вихідних доробити все?

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

3. Самоорганізація власного часу

Цей метод дозволяє знизити тривожність та побачити власну ціннісність. Аби правильно розподілити свій час, скористайтеся 3 методами, який рекомендують експерти.

  • метод 5 хвилин (якщо справа займає менше 5 хвилин, робіть її уже)

  • метод 20 на 80 (відкидаємо несуттєві деталі)

  • метод “з’їсти жабу” (найважчі завдання робимо першими з самого ранку)

Також Анастасія Сотніченко радить розділити усі робочі завдання за їхньою важливістю і терміновістю. На термінові важливі завдання потрібно зосередити увагу, термінові неважливі можна делегувати, нетермінові важливі — відкласти, нетермінові неважливі — відкинути.

Тривога та провина можуть багато забрати з вашого життя. Робота — це важливо, але вона не може займати весь простір,

— резюмувала психолог.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Раніше ми писали, як швидко зняти стрес. Експерт розповів дієві та доступні методи самодопомоги. Для цього потрібно виконати 3 завдання.

Фото: Pinterest