Для чого класти свячену вербу під поріг на Поливаний понеділок? Так робили мами незаміжніх дівчат

Великдень
Софія Мельник

Софія Мельник

Редакторка стрічки новин

Навіщо обливалися водою після Великодня
Традиції Поливаного понеділка, фото: apostrophe.ua

Розкриємо таємниці цього дня, і підкажемо, як успішно вийти заміж

Поливаний понеділок — це свято, яке відзначається у перший день після Великодня. У 2025 році воно припадає на 21 квітня. Здавна люди дотримувалися строгих правил: не можна було працювати, шити, сваритися. Раніше ми писали, як молитися в період Страсного Тижня, а тепер розкажемо про традиції Поливаного понеділка.

Поливаний понеділок має чимало назв: Великодній, Світлий, Волочильний чи Поливальний. У цей день потрібно купатися, митися, і навіть поливатися водою. Вважалося, що саме вода має таку містичну силу, що віджене нечисть та притягне добробут на цілий рік.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Related video

У наш час звичай перетворився здебільшого на розвагу. Основні звичаї Поливального понеділка були пов'язані з водою. Раніше в цей день було прийнято, щоб парубки ходили по хатах, де є дорослі незаміжні дівчата, та обливали їх. За це їм дарували писанки. Які звичаї були у різних регіонах, розповідає chas.news.

Традиції Обливаного понеділка 

Сколівщина. Дівчата давали хлопцям крашанки, щоб відкупитися від обливання водою.
Гуцульщина. Дівчата ховали великодні яйця за пазуху, а парубки намагались їх відібрати. Отримавши яйце, вони обливали жінок водою.

Мами незаміжніх дівчат клали під поріг гілочку свяченої верби перед тим, як прийдуть поливальники. Вважалося, що хлопець-поливальник, котрий, виходячи з хати, спіткнеться об поріг, стане зятем. Також це робилося, щоб злий дух у хату не зайшов та щоб донька довше вдома побула до заміжжя.

У Світлий понеділок діти відвідують старших членів родини, несуть їм паски та крашанки. Звичай Поливаного понеділка був розповсюджений у багатьох країнах: Європи, зокрема, у Польщі, Чехії, Словаччині та Угорщині.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Раніше ми писали про Страсний Тиждень. Ось як правильно провести період із 13 по 19 квітня — головні заборони та звичаї.