Особливості та традиції святкування Різдва та Нового року у Франції
Якщо ви любите подорожувати і дізнаватися про традиції та звичаї інших країн, то варто зустріти Новий рік у Франції. Країна для гурманів, з вишуканою кухнею, привітними людьми і любов'ю до свят, перетворить ваш відпочинок на справжню казку. Скористайтесь можливістю посмакувати вишуканою кухнею, смачним вином, відвідати Лувр і сфотографуватись під Ейфелевою вежею.
Хочу! познайомить вас з особливостями святкування Нового року у французів, як і де вони звикли зустрічати свята і які делікатеси готують на новорічний стіл.
Новорічні свята у Франції починаються з 6 грудня. Починають працювати різноманітні ярмарки, де люди можуть придбати подарунки, смаколики та прикраси для дому і ялинки, французи люблять прикрашати все новорічним декором.
Ялинку встановлюють на вулицях і в будинках, прикрашають білими прикрасами і червоними бантами. Колись ялинки прикрашали лише яблуками, але у 1858 році був поганий урожай яблук і склодуви Франції придумали видувати новорічні кулі, як прикраси на ялинку. Згодом це розповсюдилося на цілий світ.
Оформлюють вітрини магазинів і під'їзди будинків. Біля ялинки ставлять глиняні фігурки і дерев'яні черевички куди добрий чарівник Пер Ноель кладе подарунки. Символом Нового року і Різдва є не ялинка, а ясла Ісуса.
Різдво
Свято Різдва заведено зустрічати у тісному сімейному колі. На стіл ставлять м'ясо, паштет з гусячої печінки, устриці, запечену індичку, вино і торт у формі поліна. П'ють різдвяне шампанське і обмінюються листівками.
Nouvelle année - Новий рік
Новий рік зустрічають вдома або на вечірках, у друзів чи в ресторанах, за багатим столом. Слухають промови президента. Увечері 31 грудня багато французів стежать за трансляцією лічильника зворотного відліку на Телебаченні, який завершується опівночі. У цей момент усіх вітають із Новим роком, обмінюються поцілунками та підіймають келихи із шампанським, потім ідуть на вулицю милуватися святковим феєрверком.
Новорічний стіл
У Франції на Новий рік печуть спеціальний пиріг із бобом усередині. Хто знайде біб, стає «королем свята» та його накази виконують до кінця вечора. Подають сири, вино, фондю, устриці, фуа-гра, лосось і шампанське. Десертами зазвичай є буше де Ноель (букет з меренги) і гаLETTE де РОІ (пиріг з короною).
Традиції
-
одягати карнавальні костюми новорічних героїв;
-
спалювати різдвяне поліно. Батько сімейства обливає поліно маслом, яке лежить в каміні, а діти підносять до нього лучину. Палаюче поліно збирає навколо себе всю сім'ю, символізуючи достаток і тепло в будинку. Забобонні французи зберігають попіл від поліна весь рік, свято вірячи, що воно захистить родину від негараздів і втрат;
-
поцілунок під омелою символізує щастя, мир і любов і одруження для пари, яка поцілувалася;
-
обіцянки на новий рік, часто пов’язані зі здоров’ям і особистісним зростанням;
-
заведено дарувати грошові подарунки представникам різних професій, таких як консьєржі, листоноші, рятувальники, няні та прибиральники, на знак подяки за їхню працю.
Подарунки
Кладуть під ялинку і розгортають 1 січня.
Для близьких: подарункові кошики, свічки, парфуми, пледи та шкарпетки.
Для дітей: іграшки, солодощі, книги, одяг.
Для друзів: подарункові сертифікати, абонементи, аксесуари, книги.
Для батьків: подорожі, гаджети, декор.
Зустріч Нового року у Франції - це можливість гарно відпочити і відчути домашню затишну атмосферу. Скористайтеся можливістю придбати новорічні кулі ручної роботи, щоб прикрасити свою зелену красуню, адже асортимент ялинкових прикрас тут просто дивовижний.