Як зануритися в роботу з головою та отримувати задоволення: секрет стану потоку

Психологія
Софія Мельник

Софія Мельник

Редакторка стрічки новин

Стан потоку у психології — як досягти максимальної концентрації та задоволення від роботи
Як увійти в стан потоку: корисні поради. Фото: ШІ для Хочу!

Розповідаємо, як цей чітко зосереджений стан може підвищити продуктивність

У кожного в житті виникав момент, коли усе падає з рук — чашка ненароком перевертається, потрібна річ ніби зникає з зору, а плани та ідеї, розписані на 10 років вперед, раптом випадають з голови. В такі моменти усяка робота здається швидше каторгою, аніж насолодою, і для ефективного її виконання доводиться шукати спеціальні методи.

Як упоратись з небажанням працювати в погані дні й перетворити це на заглибленість в роботу з головою, до того ж так, щоб отримувати від цього задоволення? Саме для цього й існує стан потоку, передає develor.com.ua.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:
Related video

Теорія потоку — це концепція, розроблена психологом Міхаєм Чіксентміхайі, яка описує стан повного занурення в діяльність, коли людина відчуває максимальну концентрацію, мотивацію та задоволення від процесу. У цьому стані час ніби зупиняється, а продуктивність досягає свого піка.

💎 Стан потоку виникає, коли завдання ідеально відповідає рівню навичок людини: воно не надто легке, щоб викликати нудьгу, і не надто складне, щоб спричинити тривогу. Це баланс між викликом і здібностями. У такому стані людина повністю зосереджена на завданні, втрачає відчуття часу та відчуває глибоке задоволення від роботи.

У своїй роботі “Flow: The Psychology of Optimal Experience” Чиксентміхаї наводить такі ознаки, характерні для стану потоку:

  1. ▪️повна концентрація;

  2. ▪️поєднання дій і усвідомлення;

  3. ▪️втрата сором’язливості;

  4. ▪️відчуття легкості під час виконання завдання;

  5. ▪️стійке відчуття контролю над поставленим завданням;

  6. ▪️спотворене відчуття часу або втрата ліку часу;

  7. ▪️відчуття, що завдання є винагородою.

Початково, теорія потоку була сфокусована на художниках — людей творчої професії, які так чи інакше втілюють бажане і знають чого хочуть від своєї роботи.  Саме їх праці, висновки та ідеї стали рушійною силою для офіційного формування терміну, тож не дивно, що почувши про це, багато людей відкидають можливість реалізації цього явища у власному житті. Але чи є це правильним рішенням? 

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:

Чи можна досягти стану потоку та як ефективно його застосовувати в різних професіях (і нетворчих теж)? 

Вчені з’ясували, що так, можна. Стан потоку аж ніяк не є привілеєм творчих професій. Він може спіткати як сантехніка, котрий ремонтує вам ванну, — так і прибиральника вашого під’їзду; як кравчиню з сусідньої фабрики, — так й робітника офісу зі, здавалось б для деяких людей, найнуднішою роботою у світі. 

Стан потоку є швидше результатом підходу до роботи, аніж її видом. Чіксентміхаї припускає, що потік пов’язаний із мотивацією, а також загальним відчуттям щастя. Якщо говорити про роботу, це означає, що такі речі, як корпоративна культура, баланс між роботою й особистим життям, а також ваша робота в офісі або вдома відіграють певну роль у формуванні типу мислення, налаштованого на потік. 

Щоб увійти в стан потоку, експерти радять зосередитися на наступному:

  • Чіткі цілі: Визначте конкретні, досяжні цілі для своєї діяльності. Це допоможе зосередитися та зрозуміти, що саме потрібно зробити.

  • Зворотний зв'язок: Отримуйте миттєвий зворотний зв'язок про свої дії, щоб коригувати поведінку та залишатися на правильному шляху.

  • Концентрація: Уникайте відволікаючих факторів. Створіть середовище, яке сприяє глибокій концентрації.

  • Баланс між викликом і навичками: Обирайте завдання, які відповідають вашому рівню майстерності, але водночас є достатньо складними, щоб стимулювати розвиток.

  • Автономія: Майте контроль над своїми діями та рішеннями. Це підвищує мотивацію та сприяє зануренню в діяльність.

  • Практика: Яким би нудним та нецікавим не було відпрацювання навичок, саме це дозволяє нам орієнтуватися у тому, що ми робимо, правильності роботи та різних стратегій щодо її виконання. Іншими словами, саме практика є ключем до волевиявлення в роботі й досягнення гарних результатів при цьому. 

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:

Стан потоку — це незамінний фактор для збереження гарної працездатності та хорошого самопочуття у сучасному світі. Він потрібний кожній людині, відіграє неабияку роль й стає допомогою у багатьох ситуаціях, але лише тоді, коли є розуміння як правильно його використовувати. Тому, не забувайте робити перерву на каву, аналізувати робочі досягнення та помилки, а найважливіше — навчіться керувати й приваблювати потік й НІКОЛИ не навпаки. 💌