Телефон на уроці: юрист пояснює, чи справді вчитель може його забрати

Мобільні телефони в школі - заборона чи інструмент для навчання
Без мобільних телефонів у сучасному житті не обійтися. І школа тут не вийняток. Гаджети можуть допомагати у навчанні, але і бути сильним фактором, який відволікає.
Питання, чи можуть педагоги забороняти смартфони під час уроків викликає багато дискусій серед учнів, вчителів та батьків. Чи мають вчителі право їх забирати, поки триває навчальний процес, розповідає у коментарі РБК-Україна адвокат, керівник Адвокатського об’єднання "Діксі Лекс" Вадим Заворітний.
Згідно з доповіддю Всесвітнього моніторингу освіти за 2023 рік, ЮНЕСКО рекомендує використовувати гаджети в школах лише тоді, коли вони сприяють навчальному процесу, акцентує адвокат. А не тоді, коли телефони використовуються неналежним чином та заважають навчальному процесу.
Чи може вчитель заборони телефон
Вчителі не мають права конфісковувати телефони учнів або примушувати їх здавати гаджети перед уроками, якщо це не передбачено шкільним статутом згідно з чинним законодавством. Але вони можуть вимагати, щоб учні не користувалися телефонами під час занять, щоб це не завадило навчальному процесу.
Чіткої заборони користуватися телефоном у школі в Україні немає. Тому їх конфіскація або заборона користування можуть суперечити законодавству, адже пристрої є приватною власністю.
Повне вилучення пристрою суперечить законодавству та може розглядатися як перевищення повноважень. Таким чином, учні зобов’язані дотримуватися правил поведінки в школі, але їхнє право на особисту власність залишається непорушним,
Шкільна адміністрація також несе відповідальність за безпеку цифрового середовища в навчальному процесі. Відповідно до Закону України "Про освіту", створення безпечного кіберпростору є важливою умовою для комфортного навчання, що включає контроль доступу до інтернет-ресурсів та захист персональних даних.
Батькам потрібно звертати увагу, скільки часу дитина проводить у віртуальному просторі. Адже іноді у сучасних дітей розвага переходить у погану звичку.